Okopírujeme „islandizaci“?

úterý 14. září 2010 12:57

Nemyslíš, zaplatíš!  Masivní dopravně bezpečnostní kampaní se skutečně nehodlám zabývat. Tento apel by podle mého názoru totiž neměl vyburcovat k ostražitosti jen řidiče, ale také politiky, kteří rozhodují o naší budoucnosti.

Mnozí z nich totiž považují veřejné prostředky za virtuální peníze, s nimiž lze nakládat podle libosti. Do jisté míry je to pochopitelné. Většina populace, pracovníky z nejvyšších pater společenské hierarchie nevyjímaje, si stejně nedokáže pod pojmem miliarda či milion představit nic konkrétního. A tak se s těmito částkami bez jakýchkoli zábran „šíbuje“. Pod rouškou financování, dotací, přerozdělování se mnohdy skrývají zcela nepochopitelné finanční machinace, jež dělají díry do státního rozpočtu.

Čemu se vlastně divíme. Oblíbeným sloganem lidí, kteří páchají víceméně nenapravitelné kiksy, totiž je zvolání: Chybička se vloudila! Hojně používaná věta tak zbavuje jedince odpovědnosti a zároveň ho chrání před možným postihem. Všude, kam se podíváme. Na škodu ovšem není ani osvědčený alibismus, zvaný objektivní příčiny a potíže. Pod něj se už dá schovat opravdu vše. Na všech úrovních a stupních ekonomického i společenského života.

Co s tím? Na rozumné argumenty slyší málokdo. Ovšem finanční postih, popřípadě hrozba vězení, to už je o něčem jiném. A právě k tomuto kroku se rozhodli přistoupit Islanďané. Jejich parlamentní komise totiž doporučila, aby se politici, kteří přivedli zemi v roce 2008 na pokraj bankrotu, odpovídali před zvláštním tribunálem, který byl založen v roce 1905. Pokud poslanci návrh odhlasují, budou před ním vůbec poprvé v historii země skládat účty ze své činnosti bývalý premiér, někdejší ministryně zahraničí a její kolegové - ministři financí a obchodu. Budou-li shledáni vinnými, hrozí jim až dva roky za mřížemi a peněžitá pokuta.

U nás naštěstí krach bankovního sektoru, ani pád koruny sice nehrozí, nicméně i přesto je státní dluh alarmující. Na Islandu předešli definitivnímu kolapsu výraznými škrty a půjčkou od Mezinárodního měnového fondu. Jeho obyvatelé zřejmě stojí oběma nohama na zemi a pochopili, že jim skutečně nezbývá nic jiného, než se uskrovnit. K jejich předsevzetí pravděpodobně přispělo i to, že došlo k adresnému označení viníků i k jejich plánovanému pohnání před soud.

I v Čechách, na Moravě a ve Slezsku by zřejmě pročistilo ovzduší, kdybychom se pokusili okopírovat „islandizaci“ a přestali tolerovat hru na „mrtvé brouky“, kteří za nic nemohou, na ničem se nepodíleli, nenesou žádnou odpovědnost. Ovšem to chce, aby v takříkajíc vyšším zájmu přestaly být ovlivňovány vyšetřovací i represivní orgány a byl dán průchod spravedlnosti. Podle dnes bohužel zprofanovaného hesla: Padni, komu padni!

 

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Domácí i zahraniční dění s trochou nadsázky a ironie

O vážných věcech poněkud nevážně, v duchu rčení: Směji se, abych nemusela plakat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora