Plán: rohlík za tři koruny

středa 22. září 2010 09:52

Urvi, co můžeš! Nepromarni ni dne, ni hodiny! Tak by se zřejmě dalo shrnout uvažování „sociálně solidárních“ spoluobčanů. Lhostejno, zda ze státní či podnikatelské sféry. Jedni jako lvi bojují za zachování tarifních platů se všemi z nich plynoucími výhodami, druzí, s odvoláním na vnější vlivy a příčiny, uvažují, jak nejlépe a nejúčinněji vytáhnout z nenaditých peněženek další hotovost.

Mám problém. Nikoli s pochopením psaného a mluveného textu, ale s fakty, která jsou předkládána k věření. Nechápu třeba, jak je možné, že se desetiprocentní snížení příjmu projeví na výplatní pásce ztrátou až několika desítek tisíc korun. Zákonitě mi přichází na mysl, kolik vlastně ti, kteří se na pražské demonstraci halasně domáhali svých „nezadatelných“ práv (povinnosti taktně opomněli) vlastně berou. A ze které škatulky.

Jako mládě hovězího skotu zírající na nová vrata jsem si připadala i při šotu ve zpravodajství jedné z televizí, v němž pekař slavnostně vyhlašoval, že jeho plán do budoucna spočívá ve zdražení rohlíků a housek nejméně na dvě padesát, ale raději na tři koruny. Chápu, že je neúroda pšenice i dalších plodin, ale nějak by mě více uspokojilo, kdyby dotyčný racionálně vysvětlil, jak k této sumě dospěl. Vypálená jen tak od boku totiž vzbuzuje oprávněnou nedůvěru a pochybnosti. O kolik v tomto případě stoupnou skutečné náklady a o jaké procento si zvýší zisk proto, že k tomu dostal příležitost, s níž lze vhodně kalkulovat.

Nedokážu se ani ubránit podezření, že třeba nárůst cen energií (děsivých 18 procent za elektřinu) se pro někoho stává pravou manou z nebes. Respektive další příležitostí k „malé domů“. Co si budeme namlouvat, s promítnutím vyšších cen do konečné částky produktu nikdo neotálí, zato při jejich poklesu se zdráhá přistoupit ke zlevnění a oddaluje je co nejdéle.

Peníze nesmrdí, pravil kdysi dávno římský císař Vespesianus, když uvalil daň na veřejné záchodky. Bohužel se jeho výrok stal leitmotivem většiny obyvatel naší země. Pro mnohé z nich je navíc nepřijatelná myšlenka, že by měli být odměňováni v souladu s pracovním výkonem a nasazením. Ještě smutnější je, že většině tento stav plně vyhovuje a je ochotna využít všech prostředků, aby zůstal zakonzervován. Jakýkoli pokus o jeho narušení pokládá za útok na demokracii a pošlapání lidských i občanských práv.

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Domácí i zahraniční dění s trochou nadsázky a ironie

O vážných věcech poněkud nevážně, v duchu rčení: Směji se, abych nemusela plakat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora