Vyhráli nejlepší?

neděle 17. říjen 2010 11:19

Zákruty lidské mysli jsou nepředvídatelné a nevyzpytatelné. Člověk by si naivně myslel, že třeba při rozhodování, komu dají svůj hlas, voliči zváží kandidátův charakter a důvěryhodnost.  V mnoha případech se i nyní ukázalo, že takové malichernosti v podstatě zajímají jen málokoho.

Jak jinak si vysvětlit, že vysoce zabodoval třeba Jaroslav Palas, jenž dosud stále nevysvětlil zdroje ohromujícího majetku? Zřejmě peníze vzbuzují větší respekt než bezúhonnost. Totéž ovšem neplatí například pro Lucii Talmanovou. I když nejsem jejím skalním příznivcem, zdá se mi, že se stala obětí obyčejné lidské závisti a nepřejícnosti. Vaz jí pravděpodobně zlomilo pobírání rodičovského příspěvku. Svou roli jistě sehrála i skutečnost, že je ženou Mirka Topolánka, jenž opět nemá dost hluboko do kapsy, aby si zasloužil omilostnění.

Je sice potěšitelné, že i tentokrát – navzdory všem zaručeným předpovědím – se voličům podařilo v mnoha případech zamíchat rozdanými kartami a do čela obcí a měst si vybrali lidi, kteří se osvědčili (třeba při povodních) a jimž věří.  Poněkud znepokojující je však vzestup oranžových uchazečů o senátorské křeslo.

Nicméně, nic se nejí tak horké, jak se uvařilo. Příští týden může být všechno úplně jinak. Ani Jaroslav Palas nemá mandát v kapse. Naštěstí. Chce to ovšem neignorovat druhé kolo a odpovědně rozhodnout. Jinak nás čeká období tahanic, schválností a obstrukcí, které sice nepovedou k ničemu, zato se ale stanou žrouty času nutného k provedení nezbytných reforem.

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Domácí i zahraniční dění s trochou nadsázky a ironie

O vážných věcech poněkud nevážně, v duchu rčení: Směji se, abych nemusela plakat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora