Polsko ve stínu vraždy

středa 20. říjen 2010 16:43

Zpráva prošla bez větší pozornosti. Vraždy už nikoho moc nevzrušují, na to je jich až příliš. Pachateli jsou nezřídka frustrovaní jedinci, kteří se mstí za domnělé i faktické křivdy. Obracejí se proti firmám, jež je propustily, dávají najevo nespokojenost s politickým vývojem v zemi… Většinou jim za oběť padají nevinní.

Výjimkou není dvaašedesátiletý muž z Čenstochové, jenž si udělal životní program z nenávisti k Jaroslawu Kaczyńskému a jeho straně Právo a spravedlnost. „Chtěl jsem ho zabít, ale měl jsem moc malou zbraň,“ řekl po zadržení pachatel, který se do lodžského sídla strany vypravil se střelnou zbraní, paralyzérem a nožem. Náhradním terčem se stal jeho vrstevník, který na místě podlehl zásahu kulkami a o třiadvacet let mladší asistent polského poslance, jenž zatím úspěšně bojuje o život na nemocničním lůžku.

Zdánlivě banální příběh, jenž se opakuje v mnoha podobách. Jenže… Z reakce Jaroslawa Kaczyńského, jež se dostavila krátce po útoku, mrazí.  „To, co se stalo, je výsledkem té velké kampaně nenávisti, která je vedena proti Právu a spravedlnosti už dlouho,“ uvedl doslova na narychlo svolané tiskové konferenci. Okamžitě obvinil premiéra Donalda Tuska z liberální Občanské platformy a zdůraznil, že každé slovo proti politickému uskupení dvojčete tragicky zesnulého prezidenta nebude ničím jiným než výzvou k vraždám.

Možná jde o pouhou vyostřenou rétoriku před listopadovými volbami do místních samospráv. Nelze ovšem vyloučit, že se jedná o vytváření obdobné atmosféry, která v Německu třicátých let vyústila v požár Říšského sněmu. Se všemi důsledky. Na Kaczyńského útok bleskově zareagoval Donald Tusk: „Teď musíme ovládnout vlastní emoce,“ uvedl před novináři. Politický motiv vraždy sice nevyloučil, nicméně čin vykolejeného jedince by se neměl stát rozbuškou na už tak dost neklidné polské politické scéně.

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Domácí i zahraniční dění s trochou nadsázky a ironie

O vážných věcech poněkud nevážně, v duchu rčení: Směji se, abych nemusela plakat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora