Odbory: spása, nebo prokletí?

středa 27. říjen 2010 13:15

Už je to tak. Nejspolehlivější výtah k politické moci je angažmá v odborové organizaci. Pochopitelně na její špici. Jednomu pak spadne do klína europoslanectví, jinému vynese post druhého nejvyššího představitele země, předsednictví Senátu. A hlavně slušné peníze, i když coby odborářští bossové rozhodně nijak nestrádali.

Na škodu není ani zjevné, či neobratně maskované spojenectví s ČSSD. Být v opozici totiž má četné výhody. Veškerá vina se dá později svalovat na vládní garnituru. Vlastně to nedá ani tolik práce. Stačí využívat práva veto, dělat obstrukce, nabízet občanům nereálné představy o budoucnosti, snažit se zmařit nebo oddálit zavedení jakýchkoli úsporných opatření, podporovat nepokoje, demonstrace a stávky. To by v tom byl čert, aby se nepodařilo nabourat snahu o vyrovnaný státní rozpočet a plánovaný deficit státní administrativa neudržela. Voliči, kteří po vzoru sociálně demokratických lídrů (i odborářů)myslí především na vlastní kapsu, nadšeně jejich slovům naslouchají a budou později připraveni poslušně odevzdat hlasy „zlatoústým“ hlasatelům nereálných vizí budoucnosti.

Česká, moravská i slezská veřejnost má podle nedávného průzkumu k odborářům poněkud neujasněný vztah. Část si myslí, že jejich aktivity jsou obecně prospěšné, další pak soudí, že spíš škodí. Osobně se přikláním k druhému názoru. Vypadá to totiž, že přijali za vlastní heslo Čím hůř, tím lépe a dělají vše pro to, aby je naplnili. Jak jinak si vysvětlit, že víceméně apriorně odmítají nabídku vlády, že ustoupí od rušení tarifních tabulek a nehodlají ze svých požadavků ustoupit ani o krok. Jejich počínání se tak až příliš podobá vydírání. V duchu oblíbeného a hojně používaného sloganu Všechno, nebo nic!

Asi by neškodilo, kdyby se alespoň v myšlenkách přenesli k protinožcům. Konkrétně na Nový Zéland. A zauvažovali, kam až může vést „diktatura“ odborových organizací. Jejich zdejší filmařská odnož začala s použitím mezinárodního bojkotu prosazovat kolektivní smlouvu pro místní statisty a pomocný personál, jež jim měla zaručit minimální plat a přesně stanovené pracovní podmínky při natáčení velkofilmu Hobit. Producenti z Warner Bros. se s nimi odmítli bavit. Výsledek? Realizace snímku, jenž navazuje na úspěšnou trilogii Pán prstenů, se zřejmě uskuteční v jiné destinaci. A na Nový Zéland přestane proudit příliv turistů, kteří chtěli na vlastní oči spatřit reálie kultovního díla. Nemluvě o tom, že o pracovní příležitosti přijdou všichni, kteří se mohli spolupodílet na vzniku dalšího kasovního filmu. Zdar nynější ho angažmá novozélandské vlády i jejího obyvatelstva v celé kauze je rovněž značně nejistý. Ať se to komu líbí, či nelíbí, konečné slovo mají ti, kteří projekt financují.

Naskýtá se otázka, kam až jsou ochotni a schopni dojít naši odboráři. Kdyby jim šlo skutečně o věc, tak by přece kromě naprosté negace jakýchkoli návrhů a opatření přicházeli s vlastními náměty, o nichž by se dalo diskutovat. Kladení tvrdých požadavků, bez jakéhokoli náznaku kompromisů, však pouze zostřuje napětí ve společnosti, v níž dochází ke stále větší polarizaci.

 

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Domácí i zahraniční dění s trochou nadsázky a ironie

O vážných věcech poněkud nevážně, v duchu rčení: Směji se, abych nemusela plakat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora