Důchodci pod ochranou

neděle 19. prosinec 2010 18:34

Ježíšek už ťuká na dveře. Dilema však zůstává. Co si přát pod stromeček? Dárek by měl rozsvítit oči originalitou, nikoli protočit panenky nehoráznou cenou.  Šperky jsem zavrhla, v čekárně u doktora jejich výjimečnost málokdo ocení, norkový kožich zase příliš neladí s nákupní taškou a co se sporťákem, když jsem se nikdy nezmohla na řidičský průkaz?

Tak raději zůstávám při zemi. A vzdávám se i nových knížek, protože už patří do kategorie luxusního zboží. Naději do žil mi naštěstí vlily televizní reklamy. Snad každá druhá nabízí nějaký preparát se zázračnými léčivými účinky. Co víc si může jedinec, jenž překročil pětašedesátku přát?  Bádat nad tím, zda nejde o pouhé placebo, jež má pouze zvýšit tržby a zisky producentů, mi připadá scestné a nedůstojné.

Zato si živě představuji, jak si s manželem vybalujeme z vkusného vánočního papíru lahvičky a krabičky, které nám zaručí dlouhý a spokojený život, zbaví nás bolestí končetin i rozmanitých vnitřních orgánů a navrátí jejich mladické schopnosti, zaručí nám perfektní funkce zažívacího traktu, posílí uvadající duševní schopnosti. I když u naposledy jmenované položky zatím trochu váhám. Co když se nám rozsvítí v hlavě natolik, že si budeme rvát zbytky šedin nad sumami, které jsme v záchvatu střídavého pominutí smyslů vyhodili z kapes za tzv. elixíry mládí?

Proto jsme se jednomyslně dohodli, že se nedáme masivními kampaněmi ošálit a odoláme. A našli téměř dokonalé řešení. Navíc gró nákladů uhradí někdo jiný a budeme z něj mít potěšení i užitek po celý rok. Ano, mám na mysli kampaň, jež vznikla v myšlenkovém trustu BESIPu. Nadneseně by se dalo říct, že děti jsou budoucnost národa, zatímco důchodci jeho pamětí. A proto je třeba více a lépe chránit rovněž tuto skupinu populace,

Čím jiným než fungl novými značkami. Jsme připraveni s očima na stopkách (a s novými brýlemi se slevou odpovídající našemu věku) začít už za několik měsíců pátrat po tabulkách Pozor, senioři!, i když není jisté, že vláda na tento novátorský počin přistoupí a schválí ho. Nicméně, důchodový věk má přece jen své výhody. Pracovní povinnosti neukrádají čas, a tak se člověk může věnovat smysluplnější činnosti. Naše dvoučlenná rodinná jednotka zvolila možnost stát se průkopníkem na poli bezpečnosti silničního provozu.

Proč čekat na (z)vůli těch nahoře? Stačí si obstarat potřebný materiál a chutě se pustit do díla. To by v tom byl čert, abychom za čtyři dny nezvládli vyrobit dřevěné či plechové plakety, patřičně je vyzdobit nápisem Pozor, senior! a přidělat k nim i umně vypracované držátko. A pokud svůj šatník v nastávajícím slavnostním čase doplníme reflexní vestou, můžeme se i za denního světla zapojit do pouličního ruchu. A jen tiše doufat, že si to vyšokovaní řidiči nenamíří rovnou na nás.

P. S.

Teď ale trochu vážněji. I když doba už spíš přeje pouze šibeničnímu humoru. To, co bych skutečně chtěla (a nikoli pouze pod stromeček) je návrat lidské slušnosti a poctivosti. Nejen v nejvyšších patrech politického a společenského života, ale také v mezilidských vztazích. Každý začátek je těžký. Ale lepší přání pro všechny si pro rok 2011 vymyslet neumím.

 

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Domácí i zahraniční dění s trochou nadsázky a ironie

O vážných věcech poněkud nevážně, v duchu rčení: Směji se, abych nemusela plakat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora