Kostky jsou vrženy

středa 29. prosinec 2010 17:29

Jde do tuhého. Hrozby a výhružky se už začaly uskutečňovat a v nemocnicích otevírají tisícovky obálek s výpověďmi lékařů. Hra nervů pokračuje. Zvládnou ji lépe doktoři, nebo vláda?

Trochu to připomíná přetahování lanem, jež kdysi k pobavení místních pořádali členové hasičských a policejních sborů. K vítězství stačila drobná finta, nečekaně povolit tah a protivník se svalil na zem. S jediným rozdílem. Jakékoli uvolnění, přesněji řečeno ústupek odborářům, v případě naplnění hromadného exodu znamená jistou prohru. Pro všechny zainteresované.

Morální apely ponechávám zcela stranou. Na ně stejně nikdo neslyší. Daleko výmluvnější jsou fakta, jež zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky. Navzdory omezování počtu lůžek dochází od roku 1989 k strmému nárůstu stavu lékařského personálu a množství nemocnic. V inkriminovaném roce pracovalo v 161 nemocnicích 10 860 lékařů, o šest let později jich bylo 14 368. K dnešnímu dni ve 191 hospitalizačních zařízeních působí 18 853 doktorů.  Ačkoli kapacita nemocničních lůžek v témže období klesla z 86 399 na loňských 62 992 a doba hospitalizace ze 13 na 9 dní, počet lékařů se zvýšil o třetinu. Výpovědi podala zhruba čtvrtina.

Jak známo, kvantita není zárukou kvality. Pouze zvyšuje finanční náklady.(Ostatně, ani narůstající počty úředníků nezefektivnily, nezprůhlednily a neurychlily činnost státních institucí, spíš naopak.)  Masové odchody „podhodnocených“ lékařů by proto při promyšlené reorganizaci neměly pacienty vážně ohrozit. Zvláště když není jasné, zda jsou „nespokojenci“ skutečně odhodláni dotáhnou svou kauzu až do konce. I s rizikem, že pro ně může být pěkně hořký. Zatím jim nahrává panika, kterou se jim daří úspěšně vyvolávat. Jak dlouho ještě?

Nemohu si pomoci, ale za celou akcí vidím spíš „hrabivou“ ručku odborářů. Když vezmeme v úvahu, že organizovaní lékaři odvádějí svým bossům půl procenta z platu, je evidentní, že jeho ztrojnásobení by znamenalo tučnou injekci pro kasu organizace údajně bojující jako lvi za blaho svých oveček. A pan Engel by mohl krásně profitovat a zvýšit si životní úroveň. Ostatně, není tajemstvím, že nejvyšší odborářští funkcionáři, jejichž odměna se pohybuje kolem stovky tisíc měsíčně, se především ve vlastním zájmu neochvějně a s plným nasazením starají o své členy.

Strach, že se nad nemocnými, kteří budou ponecháni sami sobě, vznáší rozsudek smrti, je také poněkud přehnaný. Například lékaři ze Slovenska mají eminentní zájem nahradit české kolegy. Kvůli lepšímu platu, slušnějším pracovním podmínkám i modernějšímu vybavení nemocnic, jež je pro ně v jejich otčině pouhým snem. A obavy z představitelů této profese z dalších zemí je rovněž bezpředmětný. Osobně třeba lituji odchodu stomatologa afrického původu z městečka,  kam jsem se na důchod odstěhovala.  Praxi provozoval nejmodernějšími metodami, se špičkovým vybavením a s dodržováním nejpřísnějších hygienických předpisů, a dalo se s ním krásně česky domluvit.

Obdobným předsudkům pochopitelně neuniknou na „novém“ působišti ani čeští doktoři, kteří se ocitnou v německy nebo anglicky mluvícím prostředí. Když si však myslí, že za humny je pastva zelenější, těžko jim to někdo vymluví. Davová psychóza se obvykle vymyká běžným měřítkům racionálního chování.

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Domácí i zahraniční dění s trochou nadsázky a ironie

O vážných věcech poněkud nevážně, v duchu rčení: Směji se, abych nemusela plakat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora