Dojde i na housle?

úterý 18. leden 2011 14:21

Slabší povahy propadají zoufalství. Poohlížejí se po správném kusu konopného lana, z něhož by šla udělat potřebná smyčka (pochopitelně s přihlédnutím k tělesné hmotnosti budoucího uživatele). Silnější nátury pátrají po profesionální agentuře, jež by takříkajíc na věčnou oplátku zorganizovala celostátní akci nazvanou Kdo uteče, vyhraje!

Co si budeme povídat, ani zarytému optimistovi se budoucnost nejeví příliš růžově. Zejména kvůli cenám potravin, které stoupají sice postupně, ale zato nezadržitelně. Záplavy, požáry a jiné nejen přírodní pohromy na jižní i severní polokouli totiž pěkně zacloumaly světovými trhy a otevřely pole působnosti spekulantům s nejrůznějšími komoditami.

Ekonomové předpokládají, že za potravinářské zboží zaplatíme v průměru o sedm procent více. S jedinou výjimkou, jíž by mělo být vepřové maso. Chtělo by se zvolat, zaplaťpánbůh za dioxiny, které prý v menším množství neohrožují lidský organismus. Na propagované domácí, jež by mělo být údajně zcela nezávadné, a tudíž i dražší, nyní už stejně dosáhne jen lépe finančně situovaná část populace. (Ruce si snad mne jen prezident Agrární komory Jan Veleba, který se konečně dočká zvýšení výkupních cen českých živočišných i rostlinných produktů.)

A to ještě nedošlo ke schválení jednotné sazby DPH ve výši 19 procent, jež bude znamenat další skokové zvýšení spotřebitelských cen. Nízkopříjmovým kategoriím i těm, kteří se už dnes pohybují na hranici chudoby, zřejmě nezbude nic jiného, než se začít učit hrát na housle. Vyplatilo se to legendárnímu Daliborovi z Kozojed, třeba to vyjde i tentokrát.

Nabízí se ovšem otázka, kdo bude mít na to, aby hudcům uštědřil něco pokrmu do spouštěného košíku. Pokud lékaři uspějí se svou rebelií, budou patřit k nejmajetnějším. A protože hlásají, že jim v první řadě vůbec nejde o peníze, mohli by se stát rovněž hlavními donátory.

Poradit se s Vaňkem zní lákavě, ale o imigranty z řad „běžných občanů“ není ve světě příliš velký zájem. Zvlášť když nemají co nabídnout. Takže se pro nesouhlas, popřípadě odpor asi rozhodnou pouze příslušníci profesí, které mají obdobně jako doktoři tzv. vyděračský potenciál.

A ostatní? Ti si přidělají další dírku na opasku, aby se dal utáhnout, a budou dál tiše a pokorně živořit. Nepatří totiž k elitě, tudíž jsou nezajímaví. Může se jim podařit jediné: oživit poněkud zprofanované úsloví, že Co Čech, to muzikant, a tím nejen před Evropou vyjádřit své ryzí vlastenectví.

 

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Domácí i zahraniční dění s trochou nadsázky a ironie

O vážných věcech poněkud nevážně, v duchu rčení: Směji se, abych nemusela plakat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora