Nehaň den před večerem

neděle 20. únor 2011 12:33

Sluší se předeslat varování. Opět hodlám unavovat čtenáře vlastními myšlenkami, a tudíž je přímo programově odrazovat. Neumím (ani nechci) psát prvoplánové materiály a jednoduché agitky, které se těší značné oblibě i na tomto blogu. Nedokážu se totiž zbavit pocitu, že je třeba jít až na dřeň problému, pátrat po možných vazbách a souvislostech a z nich vyvozovat možné, snad i relevantní závěry.

O doktorech, včetně Martina Engela, už nepadne ani zmínka. Celá kauza je nekonečná a únavná. Nemám už k ní co říci, aniž bych se opakovala. Zaujalo mě však něco zcela jiného. Nestydaté a dlouholeté, dalo by se dokonce říci programové mrhání státními financemi. Zejména ve spojitosti s obviňováním současné vlády, že jde všem zlodějům na ruku.

Je sice pravda, že se nyní objevuje jedna aféra za druhou (Drobilova, Vondrova atd.).  Nějak se však zapomíná na to, že by se také daly krásně zamést pod koberec, jak bylo zatím zcela běžné, a místo toho nastoupila snaha je objasnit a vyvodit důsledky pro zainteresované aktéry. Popřípadě získat zašantročené finanční prostředky zpět.

Mnohým nejde pod fousy, že se v odhalování korupce a nemravného obohacování jedinců nejvíce angažuje právě ministr financí Miroslav Kalousek, na něhož se tak hezky kydá špína ze všech stran. Jeho Finanční analytický útvar, který se zabývá především praní m špinavých peněz, se stává trnem v oku nejen opozici. Týmu odborníků, v němž figurují největší machři z protikorupční policie doplnění o mladé vzdělané detektivy, kteří se podíleli na vyšetřování nejzávaznější trestné činnosti, unikne máloco. „FAÚ by klidně mohl nahradit protikorupční policii a byl by lepší," říká podle serveru iDnes jeden z vysoce postavených mužů u policie.

Činnost útvaru, jenž hodlá zkoumat nekalé praktiky současných, zázračné zbohatnuvších nejen politických prominentů nelibě nese jak opozice, tak třeba i ODS. Co je ovšem horšího, dobré a ryzí úmysly zpochybňuje i široká veřejnost. Mnohdy pod vlivem odborových bossů. Proč by také něco namítali proti smrádku, v němž je tak hezké teploučko. Nedej bože, aby vyplulo napovrch, že čisté ruce má skutečně jen málokdo.

Nevěřící Tomáše totiž nelze přesvědčit, zvlášť když ani o to nestojí. Spíš za vším raději hledají nekalé úmysly. Třeba ministr Bárta, jenž nejen zatočil s lobbisty, kterým znemožnil přístup do lůna jeho resortu, ale navíc se vzdává svého platu ve prospěch charity, čelí neustálým podezřením. Proč to dělá, co tím maskuje, jaký z toho má prospěch? Nejen on osobně, ale i firma ABL, kterou založil. Narážejí i jiné protikorupční snahy. Například Radka Johna. Místo aby nacházel ve svém okolí podporu, házejí se mu klacky pod nohy. Asi není nejobratnější a do tajů své agendy příliš nepronikl, ale snahu mu upřít rozhodně nelze. Potřebuje však dostatek času, aby vůbec dostal šanci na jakékoli změny. Slušnou dávku přirozené inteligence mu však upřít nelze.

Možná, že právě inteligence vadí všem oponentům nynějšího kabinetu ze všeho nejvíce. Nejen u Bárty a Johna. Zejména však u Kalouska a třeba také Schwarzenberga, kteří mají navíc tu opovážlivost, že ji nijak netají. Jejich odpůrcům jsou totiž milejší snaživí hlupáci, kteří byť v dobrém úmyslu pokazí vše, na co sáhnou. Jak se zdá patří mezi ně i Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS. Sice chce všem otvírat oči, ovšem s Alibabou a čtyřiceti loupežníky poněkud šlápl vedle. Měl by se raději s dotyčnou orientální pohádkou seznámit. Nejlépe si ji nechat převyprávět od Šeherezády.

I když chápu skepticismus mnohých lidí, jejich nedůvěru v nápravu věcí veřejných, trocha trpělivosti by určitě nezaškodila. Už v podstatě není co ztratit. Ale nemožné ihned a zázraky do tří dnů nejsou ničím jiným než hezkým bonmotem. V reálném životě vše potřebuje nutný čas. Boření jde samo, ale budování na troskách je po čertech obtížné. Nevyplácí se totiž nejen chválit den před večerem, ale také ho již předem zatracovat.

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Domácí i zahraniční dění s trochou nadsázky a ironie

O vážných věcech poněkud nevážně, v duchu rčení: Směji se, abych nemusela plakat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora