My vám to spočítáme!

úterý 22. únor 2011 13:52

Prý to ještě není definitivní. Přesněji řečeno: na seznamu základních potravin, které by si měly uchovat dosavadní výši DPH, se stále usilovně pracuje. Ovšem, jak se zdá sjednocené dvacetiprocentní dani z přidané hodnoty neunikneme.

Jaké budou kompenzace, ví snad jen bůh, reprezentovaný členy vládního kabinetu. Nicméně jedno je jisté, za všechno si rukou společnou a nerozdílnou řádně připlatíme. Zkušenosti z minulých let z téže „úpravy cen“, mě poněkud děsí. Nikoli však pouze kvůli nepopulárnímu rozhodnutí státní administrativy. Obávám se víc tvůrčího přístupu maloobchodníků.

Při realizaci jednoho z dřívějších opatření, tedy zvýšení z pěti na devět procent, jsem se totiž setkala s tím, že cena potravinářského produktu náhle stoupla o devět procent. „Je to samozřejmé,“ nenechala se vyvést z míry prodavačka, jež byla zároveň majitelkou obchodu. „Když se zvedlo DPH na devět procent, musím o stejný poměr zvýšit i cenu.“ Přišla o zákazníka (tedy, abych byla genderově korektní, zákaznici).

Živě si představuji, jak se stejným pravidlem bude řídit i v poměrně blízké budoucnosti. Určitě ve své snaze nezůstane osamocená. Zejména na malých městech, kde se podnikatelé „brání“ konkurenci obchodních řetězců tím, že neustále zvyšují ceny svého zboží, lze očekávat boom podobných praktik. A pak se živnostníci diví, že krachují.

Poukazování na rostoucí obezitu populace, jímž je zdůvodňováno zachování nižší DPH u takříkajíc zdravých potravin, je značně groteskní. Místo libového masa, třeba vepřové kýty, se strávníci s anorektickou peněženkou vrhnou na bůček.  A kila jim začnou přibývat, zejména kvůli konzumaci uhlovodanů.

Bohužel už hodně pamatuji. Z dětství si třeba vzpomínám, že se šunka ocitala na stole pouze v den, kdy táta bral výplatu. O deset deka se pak dělila čtyřčlenná rodina. Když jsem se začala živit sama, obvykle jsem si k obědu dopřávala jeden dalamánek a k tomu kousek sýra nebo salámu. Většinou jsem se však snažila šetřit na jídle, abych si mohla koupit knížku. A kupodivu mi to zase nedělalo takové potíže.

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Domácí i zahraniční dění s trochou nadsázky a ironie

O vážných věcech poněkud nevážně, v duchu rčení: Směji se, abych nemusela plakat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora