Trnitá cesta k prozření

úterý 9. srpen 2011 08:05

Rdím se studem. (Vlasy si netrhám, neboť hanba, ani žal se pleší nevyléčí.) Nicméně kajícně doznávám, že jsem zhřešila neodpustitelným způsobem. Sedla jsem na lep nechvalně proslulým novinářským šmokům, kteří rafinovaně zneužívají oficiálně zpracovaná statistická data k matení veřejnosti. Ve snaze vnést do její mysli dojem, že si všichni opravdu, ale opravdu nežijeme jako prasata v žitě.

Mé nesnadné prozření si dovolím dokumentovat na některých informacích z poslední doby. O rostoucí životní úrovni nepochybně svědčí například zvýšení počtu v tuzemsku registrovaných automobilů, kterých se po našich silnicích pohybuje na 4,55 milionu. Jeden vůz tak připadá na 2,31 obyvatele. Prostě paráda! Jen naprostý šťoura a škarohlíd by se nechutně začal patlat v tom, že průměrné stáří aut vzrostlo na 13,76 roku, šedesát procent všech vozidel je starších deseti let a třicet procent pak patnácti let. Za zcela pobuřující lze proto považovat vyjádření Antonína Šípka, ředitele Sdružení automobilového průmyslu, jenž tvrdí, že jde o dlouhodobou nedostatečnou obnovu vozového parku. Snad nechce, aby se majitelé budoucích veteránů zbavovali plechových miláčků, dali je do šrotu a začali jezdit hromadnou dopravou jako nějaká lůza.

Nebo ještě větší hrůza. Pochod gayů, leseb, transvestitů a transsexuálů Prahou. To třeba takový karneval v Riu de Janeiro je něco zcela jiného. Každý heterosexuál se zalíbením pohlédne na umně odhalené vnady, jež ho přivedou na vznešenější myšlenky. O žádný návod k bezuzdné promiskuitě přece nejde. (Rozdávání milionů kondomů gratis přece svědčí o čistotě a vyšším poslání celé akce.)

Možná by se v tom při troše snahy dal vysledovat i morální apel na význam tradiční rodiny. A o tu jde především. Neustále klesající počet uzavíraných manželství sice dokládá, že se do zákonného svazku mladí příliš nehrnou, nicméně nelze upřít, že se mnozí na hromádce žijící rodiče starají o lepší materiální zabezpečení potomků. Matky-samoživitelky, které denně sdílejí s heterosexuálními společníky stůl i lože, dosáhnou na vyšší dávky, netraumatizují děti rozvodovými přemi, nemusí platit za podání žádosti, ani neživí advokáty. Odpadají také spory, komu bude syn nebo dcera svěřen do péče. Manželství ostatně nijak neláká ani ty ženy (potažmo muže), které přišly o zákonného partnera. Rozhodně je finančně výhodnější žít léta či desetiletí s novým druhem takříkajíc na psí knížku, neboť vdovský (či vdovecký) důchod představuje významný příspěvek do rozpočtu a dá se z něj sanovat nejen vlastní domácnost, ale také něčím přispět mladým.

Konečně jsem také pochopila, co jsou rovné příležitosti. Učení tě nebavilo, nebo ti nešlo, popřípadě jsi na nepravém místě šetřil a nekoupil sis ani maturitu, ani diplom, tak ti snížíme plat. Ať se školníci, kuchařky a ostatní nepedagogičtí pracovníci nediví, kdyby byli co k čemu, seděli by hezky v teploučku u psacího stolu a vyhnuli by se osudu třeba horníků, kteří vinou vlastní neschopnosti vykonávají špinavou práci.

Málem bych zapomněla na OSVČ. Jsou přímo trapní, jak se brání snižování vysokých paušálů. Přitom každý ví, že přímo nestydatě tyjí z blahosklonnosti státu. Kdo ze zaměstnanců nemusí dodržovat pracovní dobu? Na jejich výmluvy, že pracuji od nevidím do nevidím, nemají nárok na placenou dovolenou, jsou závislí na platební kázni odběratelů, nemohou si dovolit být nemocní, nedosáhnou na žádné benefity, úřady práce se na ně dívají skrz prsty, přece není nikdo zvědavý. Sami si zvolili, tak ať si také nesou následky.

P. S. Pokud někoho napadne, že se mi zachtělo provokovat, nehodlám tento dojem vyvracet.

 

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Domácí i zahraniční dění s trochou nadsázky a ironie

O vážných věcech poněkud nevážně, v duchu rčení: Směji se, abych nemusela plakat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora