Můj stát mne má rád

středa 30. listopad 2011 11:37

Ze srdce mi spadl obrovský balvan. Navzdory tomu, že jsem důchodkyně, která nevytváří hodnoty, neocitla jsem se na okraji společnosti. Stát na mě myslí, má o mne zájem. Nechápu, proč mnohé rozladil úmysl zavést registr pacientů. Škarohlídům prý svým rozsahem připomíná tajemství šeptem svěřovaná ve zpovědnici. Navíc zdůrazňují, že se kněz i hříšník mohou spolehnout na neprolomitelnou hradbu mlčení. Mně se však tento záměr zamlouvá. Co může víc polichotit pošramocenému egu než starost o hmotnou i psychickou kondici každého jedince?!

Vítám, že lékaři, kteří pod hrozbou vysoké finanční sankce budou z pacientů lákat citlivé osobní údaje, alespoň na chvíli zapomenou třeba na to, jak jsou nespravedlivě podhodnocováni (směšné navýšení platů o 6,25 procenta) a dostanou příležitost nahlédnout do peněženek a ledví bližních. Navíc umožní i dalším institucím a jednotlivcům, aby směli prolomit dosud přísně střežené a zákonem hájené soukromí. Ostatně, kdo nemá co skrývat, přece nemusí mít žádné obavy!

Na frak jistě dostane i stále častější a oblíbenější kvílení a skuhrání. Určitě se ukáže, že všichni si skutečně žijeme nad poměry. Nejen statistiky, které neúprosně zadokumentovaly, že je u nás nejméně obyvatel živořících pod hranicí chudoby, ale takový upřímný rozhovor mezi doktorem a klientem zdravotní pojišťovny (vedený od srdce k srdci) bezesporu odhalí další peněžní rezervy, které pomohou podvyživené státní kase.

Její osud nemůže být lhostejný žádnému občanovi, jemuž záleží na prosperitě rodné země, která se o něj tak paternalisticky stará. Někdo by mohl namítnout, že se stále zvyšují životní náklady a klesá kupní síla obyvatelstva. Ani tento trend, jenž se ještě prohloubí kvůli schválenému navýšení DPH, růstu cen energií, oslabení koruny a dalších vnějších i vnitřních vlivů, však pravděpodobně nerozšíří řady těch, které skutečně sužuje hmotná nouze.

Za to vděčíme statistice. Sice se o ní hanlivě říká, že je přesným součtem nepřesných čísel, ale pokud se při jejím zpracování zvolí vhodná kritéria, dokážou být závěry ohromující. Můžeme se tak pyšnit tím, že je u nás chudoba věcí téměř neznámou. Její hranice se totiž odvíjí od průměrného čistého ročního příjmu rozpočítaného na osobu a pod ní se dostávají pouze ti, kteří nedosáhnou na šedesát procent této sumy.

U nás je to podle údajů z ledna letošního roku o sociálně ekonomické situace v zemích „sedmadvacítky“, jež zpracoval Spolkový statistický úřad ve Wiesbadenu, na osobu 106 109 korun (4377 euro), měsíčně pak 8841 Kč. V Německu se vychází z částky 270 325 Kč (11 151 euro), měsíčně 22 527 Kč, na samém vrcholu je zřejmě Lucembursko s 462 036 korunami (19 059 euro), měsíčně 38 503. Je jasné, že oficiálně chudých musí v dosud prosperujících zemích přibývat téměř geometrickou řadou. V Česku by při mezinárodním srovnání životní úrovně, včetně životních nákladů, do této kategorie patřila většina populace. Úvahy vedené tímto směrem však nejsou příliš „salonfähig“. Třeba ale nejsou dávány na vědomí veřejnosti z ryze bohulibých důvodů: mohly by totiž vyvolávat „blbou“ náladu, jež by dokázala narušit reformní úsilí.

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Domácí i zahraniční dění s trochou nadsázky a ironie

O vážných věcech poněkud nevážně, v duchu rčení: Směji se, abych nemusela plakat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora