Slovenským reptalům konečně odzvání

pondělí 2. leden 2012 10:40

Nový rok ve mně vyvolal spíš roztodivná než optimistická očekávání. Díky slovenskému serveru pravda.sk však hledím do budoucnosti s optimismem. Konečně – alespoň u našich východních sousedů – zavládne klid a pořádek.

Však už toho bylo zapotřebí! Kam se poděla povinná úcta a respekt k voleným, či spíše vyvoleným činitelům? Kdekdo si o ně otíral nevymáchaná ústa, nehanbil se používat i nejvulgárnější výrazy. Takhle to nemůže dál pokračovat, řekli si moudří prosazovatelé zákonů ze slovenského ministerstva vnitra a hned přispěchali s novelou, která všem nactiutrhačům zatne tipec.

Ochrana před zlolajníky se přitom neomezí na nejvyšší ústavní, státní či politické činitele. Vysoké pokuty za hrubé urážky postihnou všechny, kteří si dovolí otřít se mimo jiné o poslance, soudce, příslušníky ozbrojených sil, starosty či zaměstnance státní správy v souvislosti s výkonem jejich pravomoci nebo kvůli výkonu jejich pravomoci.

Však si každý rozmyslí, zda mu reptání v hospodě či na ulici stojí za 500 euro. Před duševním zrakem se mi rýsuje idyla, která zavládne v zemi pod Tatrami. Všichni se budou o vládě i státní správě vyjadřovat jenom v superlativech, z novin i blogů se zcela vytratí neomalané přípodotky čtenářů, tištěná i elektronická média se budou předhánět ve chvále všech činovníků, kteří budou takříkajíc pod ochranou.

Obyvatelé se s kritikou uchýlí do ústraní, nejlépe k domácímu krbu. Vrátí se k praktikám z dob reálného socialismu, kdy si pečlivě vybírali bližní, před nimiž se nebáli říct to, co si myslí. Pravý boom zase zažijí dobrovolní informátoři, kteří „závadové“ jedince přičinlivě nahlásí na kompetentní místa. Zřejmě dojde i k nárůstu dobře placených úřednických míst, na nichž prověření zaměstnanci povedou pečlivou evidenci přestupníků, zejména recidivistů. Na své si pravděpodobně přijdou i vymahači dluhů a exekutoři, kteří se budou starat o to, aby provinilci řádně platili za úmyslné porušení zákona.

A státní kasa se bude utěšeně plnit.

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Domácí i zahraniční dění s trochou nadsázky a ironie

O vážných věcech poněkud nevážně, v duchu rčení: Směji se, abych nemusela plakat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora