Příliš pozdě pro Paroubka

pondělí 20. únor 2012 11:05

Svět chce být klamán. Jednoduchá a srozumitelná vysvětlení lidé většinou přijímají se skepsí a nedůvěrou. Zato ochotně naslouchají zdůvodněním, jež se pohybují na hranicích představivosti, někdy i za ní. Nevěříte? Pokusím se tedy o téměř nemožné. V duchu oblíbených konspiračních teorií. Na příkladu stoupajících cen vajec a jejich menší dostupnosti.

Pánové z Bruselu se dohodli, že se slepicím děje křivda a kvůli lepší kvalitě života potřebují větší životní prostor. Prosadili rozšíření klecí, čímž de facto vystrnadili z trhu konkurenci, jíž se nechtělo investovat nemalé peníze. Pro ochránce a milovníky zvířat zní jejich záměr bezesporu nesmírně vítaně.

Pravda je však někde úplně jinde. Politikům (tuzemským a zřejmě i cizozemským) totiž vůbec nejde o nosnice, ale pouze o vlastní ochranu. Vinou internetu se nedalo zabránit šíření záběrů, na nichž (dnes už bývalý) šéf českých sociálních demokratů Jiří Paroubek se suitou věrných čelil útokům zákeřných vrhačů vajec.

Možná právě proto se naši političtí lídři v roce, kdy se uskuteční hned dvoje volby, rozhodli zabránit podobným excesům. Díky moudrým opatřením vlády rozpočtové odpovědnosti a rostoucím cenám tohoto potravinářského produktu, v nichž se promítlo nejen zvýšení DPH, ale také nárůst výdajů drůbežářů, si přece každý občan pořádně rozmyslí, zda mu obdobná kratochvíle stojí za pořádnou díru do vlastní peněženky. Nemluvě o tom, že by se i ve slevových akcích musel v případě, kdy by potřebnou munici vůbec sehnal, spokojit s nižší třídou vajec, tedy malých místo středních, což by značně snížilo její razanci.

Hrozba však není definitivně zažehnána. Rovněž za našimi hranicemi se stále nacházejí tací, kteří se domnívají, že dobře namířené a mrštěné vejce je pádným argumentem. Dojde i na ně?

 

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Domácí i zahraniční dění s trochou nadsázky a ironie

O vážných věcech poněkud nevážně, v duchu rčení: Směji se, abych nemusela plakat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora