Kdo uteče, vyhraje (nebo naopak?)

pátek 6. duben 2012 18:53

Útěk je nejpřirozenější adekvátní odpovědí na bezprostředního ohrožení, k němuž se uchyluje každý živočich, včetně příslušníků lidského plemene. (Pouze mateřský pud dokáže být silnější.) Neudivuje proto, že s ním koketuje také naše vládnoucí elita, jíž jde takříkajíc po krku většina obyvatelstva.

Katalyzátorem se staly (jako už mnohokrát předtím) Věci veřejné, jimž strmě klesají volební preference. Převážně populistická a zejména podnikatelská strana totiž selhává na každém kroku. Pomalu a jistě odtrubuje vlastní existenci. Nejen kvůli permanentnímu vydírání, ale očividnému selhávání jedinců, kteří přecenili vlastní síly a schopnosti.

Mocenští partneři „veverek" halasně dávají najevo (jak jinak!) pobouření a rozhořčení. Nelze ovšem vyloučit, že ve skrytu duše počínání Bártovců naopak vítají. Neshody, jež by mohly vyústit předčasnými volbami, by jim totiž umožnily vycouvat se ctí z odpovědnosti před veřejností. Navíc se zbavit spousty másla, jež se nahromadilo na jejich hlavách během necelé poloviny ubíhajícího volebního období.

Dosáhnout toho, že se v tichosti vytratí kauzy, které hýbají zemí, že se dědictvím jejich nepopulárních a občany demotivujících rozhodnutí budou muset zabývat ti, kteří si vytáhnou (ne)šťastný los při dalším hlasování u volebních uren.

Skeptici varují před přílišným optimismem. Víra ve šťastnou budoucnost je, jak praví jeden z aforismů mého manžela, pouze stav, kdy fantazie triumfuje nad skutečností. Navíc ani výherci nejsou imunní vůči útěku.

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Domácí i zahraniční dění s trochou nadsázky a ironie

O vážných věcech poněkud nevážně, v duchu rčení: Směji se, abych nemusela plakat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora