Jak chutná osvěta?

úterý 16. září 2014 19:56

Přiznávám, že odpověď na tuto otázku neznám. Až dosud jsem se možná naivně domnívala, že se na oblibě (či neoblibě) pokrmů podílejí hlavně zrak, chuť a čich. Zřejmě jsem se mýlila. Pan ministr zemědělství Marian Jurečka totiž má zcela jiný názor. Ze všeho nejdůležitější je podle něj osvětová kampaň pro spotřebitele. Od října do Vánoc. Za „zanedbatelných“ 50 milionů korun.

Rozhodl se v ní apelovat na konzumenty, aby podporovali domácí producenty. Možná mu přitom trochu uniklo, že se koupěschopní a koupěchtiví obyvatelé řídí poněkud jinými kritérii. Kvalitou a cenovou dostupností. Tudíž dávají přednost výrobkům, které dokážou uspokojit jejich smysly a přitom neohrozí domácí rozpočet. Mezi nimi je bezesporu i české zboží. I když na druhé straně, jak přesvědčivě dokládá server Potraviny na pranýři, se nejednou ocitá v palbě kritiky kvůli pochybné jakosti a zjevnému nedodržování potravinářských norem.
Z vlastní zkušenosti mohu říci, že při nákupu příliš nezkoumám zemi původu. Jsem pragmatik. Volím (nejen v tomto případě) podle peněženky. S nedůvěrou sice přistupuji k bio produktům a farmářským trhům, které nezřídka slibují více než skutečně plní (s výjimkou zisku prodejcům), ale mnohým českým značkám zůstávám věrná. Na druhé straně se jiným vyhýbám jako čert kříži. Podezřele levný tovar ignoruji, zároveň odolávám koncentrovaným masážím a tlakům zájmových lobby. A k nim podle mého názoru bohužel patří i připravovaná propagandisticko-agitační kampaň (nebo módněji řečeno „píarová“ prezentace) z dílny současného ministra zemědělství.
Ostatně, obdobnou jsme již zažili. Jmenovala se Ryba domácí. Zvýšenou poptávku po kaprech, štikách, línech, amurech či dalších zástupcích zdejší vodní říše sice nepřinesla, nicméně slušná dávka zhotovitelů se na ní mohla docela dobře napakovat.
Protože jsem v podstatě skeptik, obávám se, že se dočkáme deja vu. Koneckonců, ani pan Marian Jurečka ve svém osvětovém tažení nemá sám jasno. Jak uvedl server iDnes, přiznal, že zatím nemá stanovený cíl, o kolik by jeho nová reklamní akce měla zvýšit prodej českých výrobků. Lze očekávat, že padesát milionů nejspíš znovu skončí v černé díře. Na metodu pokus-omyl je to však až příliš vysoká částka.
Chápu, že ruské odezvě na uvalené sankce, jež uzavřela tamější trh zemědělským produktům z celé EU, nelze nečinně přihlížet. Hrozba masivní záplavy zahraničních potravin na našem domácím trhu je zcela reálná. A strach z toho, že by mohly být kvalitnější i lacinější, je nasnadě. Úloha osvěty (a hlavně její efekt) je ale víc než diskutabilní. Spíš má dost trpkou příchuť.
Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Helena Kratzerová

Domácí i zahraniční dění s trochou nadsázky a ironie

O vážných věcech poněkud nevážně, v duchu rčení: Směji se, abych nemusela plakat.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora